Korpus bibliotekarstva
Kovač, Miha: MEJE RASTI: NEKAJ KORAKOV K METODOLOGIJI RAZISKOVANJA KNJIŽNEGA ZALOŽNIŠTVA. Knjižnica 46 (2002) 4, stran 43-63, poved 58 v sobesedilu:
Kurz evra je bil v času zaključne redakcije tega besedila (21. avgust 2002) 227,2656 sit. 10 Ta logika se je začela drastično spreminjati z uvedbo digitalnega tiska, vendar se v času nastajanja besedila tovrstna tehnologija še ni tako razširila po Evropi, da bi začela spreminjati način delovanja knjižnega založništva.
Drugače povedano, knjiga je proizvod z izrazito visokimi fiksnimi stroški, zato je cena posameznega izvoda v tesni odvisnosti z njeno naklado - in ker so naklade knjig na Finskem višje kot v Sloveniji, vhodni stroški pa nižji, maloprodajne cene v obeh državah pa so podobne, je povsem na mestu sklep, da je razlika med nabavnimi stroški in maloprodajno ceno knjige na Finskem večja kot v Sloveniji, s tem pa je večja tudi donosnost posameznega izvoda knjige. Ta kratka analiza nas je torej pripeljala do pomembnega sklepa: ker poslujejo finski založniki z nižjimi vhodnimi stroški kot slovenski, naklade in maloprodajne cene knjig pa so
podobne oz. višje kot v Sloveniji, to pomeni, da finskim založnikom pri planiranju stroškov ostane bistveno več manevrskega prostora kot slovenskim - oz., da lahko sorazmerno večji delež denarja namenijo vzdrževanju distribucijske mreže in lastnemu razvoju.
Nova poizvedba
Pripombe
Na vrh strani