Korpus bibliotekarstva

Merila in standardi za organizacijo in delovanje specialnih knjižnic, 2000, poved 16 v sobesedilu:

Še zlasti pa naj bi pripomogla: - k večji učinkovitosti in racionalnosti v njihovem delovanju; - k reguliranju odnosov med knjižnicami in njihovimi matičnimi organizacijami; - k opredelitvi mesta in vloge specialnih knjižnic v knjižničnem informacijskem sistemu Slovenije; - k njihovi prilagoditvi zakonskim in tehnološkim spremembam.

K želji, da bi posodobljena merila in standardi za organizacijo in delovanje specialnih knjižnic vzpodbudila oziroma pospešila uveljavitev in razvoj specialnih knjižnic v Sloveniji ter prispevala k izboljšanju položaja v njih zaposlenih, bi dodali samo še misel R.T. Millerja ml., zapisano že v dokumentu ôSlovenski standardi za specialne knjižniceö (1990, str. 7): ôČe so standardi še tako skrbno sestavljeni, so toliko uspešni, kolikor jih takšne naredi bibliotekar oziroma strokovni delavci vseh profilov v specialni knjižniciö.


1. CILJI, NAMEN IN NALOGE SPECIALNE KNJIŽNICE 1.1 Specialna knjižnica je organizacija ali del organizacije, ki opravlja knjižnično, dokumentacijsko in informacijsko dejavnost in lahko ima tudi drugačen naziv npr. INDOK center, INDOK služba, knjižnično- informacijska služba, informacijsko- knjižnična služba, informacijski center, specializirani informacijski center ipd. 1.2 Specialna knjižnica je organizacijska enota v okviru kulturnih, izobraževalnih, raziskovalnih, gospodarskih in drugih organizacij ali pravnih oseb ter državnih organov, lahko pa deluje tudi kot samostojna pravna oseba, če je tako določeno v ustanovitvenem aktu. 1.3 Specialna knjižnica podpira delovni in raziskovalni proces organizacije, v katere sestavi deluje, in je namenjena zadovoljevanju informacijskih in raziskovalnih potreb zlasti zaposlenih v organizaciji, lahko pa tudi drugih uporabnikov.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Centralne ekonomske knjižnice Ekonomske fakultete UL Iskalnik: NEVA