Korpus bibliotekarstva

Hartman, Bruno: Idejna podoba Univerzitetne knjižnice Maribor. Zbornik razprav: 10 let Oddelka za bibliotekarstvo 1987-1997. 1998, poved 63 v sobesedilu:



Ena prvih nalog snovalcev novega kulturnega življenja v Mariboru je bila dobiti v mesto obvezne izvode s Štajerskega, ki so pod monarhijo morali v univerzitetno knjižnico v Gradcu ali v dvorno knjižnico na Dunaj. Narodna vlada Slovenije je že 16. decembra 1918 izdala naredbo o obveznih izvodih, ki naj bi jih s slovenskega ozemlja poleg Študijske (licejske) v Ljubljani, narodne knjižnice v Beogradu in vseučiliške v Zagrebu dobivala tudi knjižnica Zgodovinskega društva v Mariboru.5 Za to naredbo in upoštevanje Maribora v njej gre priznanje ministru za uk in bogočastje dr. Karlu Verstovšku, ob prevratu predsedniku Narodnega sveta za Štajersko v Mariboru in dolgoletnemu dejavnemu članu Zgodovinskega društva.

Dr. Franc Kovačič je po vrnitvi s pariške mirovne konference 1919 javno zapisal, da "bo tudi v Mariboru treba gledati, da se ustanovi knjižnica vsaj za največje potrebe...", ker je "za vsako znanstveno delo knjižnica prvi predpogoj".6 Konec leta je mariborska mestna občina naložila magistratnemu uradniku dr. Ivanu Lahu, pisatelju in dramatiku, naj pripravi dogovor o ustanovitvi javne študijske knjižnice.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Centralne ekonomske knjižnice Ekonomske fakultete UL Iskalnik: NEVA