Korpus bibliotekarstva

Novljan, Silva: Načrtovanje in oblikovanje prostorov knjižnice. Zbornik razprav: 10 let Oddelka za bibliotekarstvo 1987-1997. 1998, poved 93 v sobesedilu:



Javnost knjižnice se začne zunaj njenih prostorov. Nanjo morajo opozarjati smerokazi v okolju, stavba naj bo vidna (napis npr. o odprtosti naj bi bil viden po možnosti tudi s ceste), tudi brez napisa naj se od zunaj razpozna namen stavbe, poti do nje morajo biti enostavne (jasno razviden vhod za obiskovalce, dovolj širok za posameznike in skupine, vhod za uslužbence, požarni izhod), varne (razsvetljava, nedrseči tlaki), dovolj široke za pešce, invalide na vozičkih, dostop za kolesarje (parkiranje koles), avtomobile (parkirna mesta), rešilno in požarno ter dostavno vozilo, pred dežjem zavarovan vhod, javni telefon, vračanje knjižničnega gradiva zunaj časa odprtosti, po možnosti tudi iz avta, sprostitvena mesta na prostem (zelenje, sprehajalne poti, klopi, koši za odpadke, pepelniki), povezava z drugimi stavbami v okolju, predvsem z javnimi (okrepčevalnica, knjigarna, ki sta lahko tudi del knjižnice, trgovine, muzeji in podobno).

3 Uporabniki - vsi prebivalci (število, struktura) določenega območja (velikost, geografske; gospodarske, kulturne značilnosti in komunikacijske povezave) ter občasni prebivalci (vojaki, turisti, zaposleni za določen čas, študenti in podobno); - . različni po starosti, spolu, izobrazbi, narodnosti, jeziku, socialnem statusu in psihofizičnih posebnostih; - različni po potrebah: informiranje, učenje, raziskovanje, kultura, sprostitev, druženje; - nastopajo kot posameznik ali skupina (osebni prostor, prostor distance, socialna interakcija).



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Centralne ekonomske knjižnice Ekonomske fakultete UL Iskalnik: NEVA