Korpus bibliotekarstva
Vilar, P. Vrednotenje in načrtovanje uporabniških vmesnikov sistemov za poizvedovanje na osnovi proučevanja vedenja pri poizvedovanju. Doktorska disertacija, 2007 (avtoričin preprint), poved 168 v sobesedilu:
Smernice za prikaz podatkov: - Konsistentnost - podatki morajo biti prikazani na enoličen, standardiziran način, tako glede terminologije, okrajšav, barv, formatov, itd. - Informacije na zaslonu morajo biti uporabniku znane in domače - Čim manjše obremenjevanje uporabnikovega spomina - od njega ne smemo zahtevati, niti pričakovati, pomnjenja podatkov s prejšnjega zaslona, prav tako pa je potrebno omogočiti, da se določeno akcijo izvede v čim manj korakih, s čimer se prepreči pozabljanje, kako se jo izvede - Sorodna oblika podatkov - format prikaza podatkov naj bo čim bolj soroden, če je mogoče enak vnosnemu formatu - Prilagodljivost - uporabnik mora imeti na voljo možnost prilagajanja prikaza podatkov trenutni potrebi ali nalogi - Zbujanje pozornosti - za posebne, izstopajoče situacije - primer so napake - so na voljo tehnike za vzbujanje uporabnikove pozornosti (vendar raziskovalci opozarjajo, da je potrebno biti pri njihovi uporabi zelo pazljiv in zmeren):
- intenziteta, kar pomeni, da za običajen prikaz uporabimo eno, za posebne primere pa drugo intenziteto, - poudarjanje podatkov, npr. s podčrtovanjem, uokvirjanjem,... , - različne velikosti črk, priporoča se uporaba do štirih velikosti, pri čemer večje črke pritegnejo več pozornosti, - različne tipografije, priporoča se uporaba do največ treh različnih, - barve, priporoča se do štiri standardne barve, za občasno uporabo pa morda kakšno dodatno, - utripanje in prelivanje barv (to sta tehniki, pri kateri morajo biti načrtovalci še posebej previdni), - zvok, kar pomeni, da za običajne situacije oziroma pozitivno povratno informacijo uporabimo mehke, za redka urgentna opozorila pa ostre zvoke.
2.
Nova poizvedba
Pripombe
Na vrh strani